Wzory ludowe
Bez wątpienia niezliczone wzory ludowe stanowią główny element polskiego folkloru i podkreślają jego wyjątkowość. Spódnice, pasy czy zdobione przepięknymi haftami koszule zaskakują różnorodnością barw i zdobień. Przywołują skojarzenia ciepła, radości i swego rodzaju beztroski często łączonej z młodopolskim, sielankowym obrazem życia na wsi. Symetryczne mozaiki, obrusy czy firanki można było niegdyś spotkać w niejednej staropolskiej chacie. Zarówno ubrania jak i przedmioty codziennego użytku wykonane według ludowych konwencji urosły już do rangi symbolu.
Łowickie wzory ludowe
Popularnym wzorem ludowym, charakteryzującym się kolorowymi pionowymi pasami, jest oczywiście wzór łowicki. Dominują w nim kolory pomarańczowe, zielone, czarne i niebieskie. Bardzo ważne są oczywiście motywy kwiatowe – różnokolorowe, haftowane róże sporych rozmiarów zdobią zarówno kobiece koszule jak i spódnice. W motywach łowickich znajdziemy również pawie oczka i koguciki. Często przedstawiają one sceny rodzajowe, wiejskie wesela czy zabawy. Spotkać się możemy też z łowickimi wycinankami motywów roślinnych. Wzór łowicki wyróżnia jaskrawość barw i znaczący kontrast.
Lubelskie wzory ludowe
Równie barwny co łowicki jest wzór lubelski. Tutaj również spotkamy się z licznymi, cienkimi paskami w różnych kolorach. Tym razem jednak ozdobne paseczki ułożone są w poziomie i wykonane z tasiemek. Zdobią zarówno spódnice jak i gorsety czy zapaski. Cekiny, koraliki i hafty zdecydowanie wyróżniają strój lubelski na tle innych. Pełno czerwieni, zieleni, pomarańcz i błękit. Motywy lubelskie skupiają się wokół kształtów geometrycznych. Najczęściej spotykane wycinanki to połączenia jednokolorowych rombów, kwadratów, gwiazdy bądź motywy roślinne. Zdarzają się też pawie oczka, serca czy pióra.
Krakowski wzór ludowy
Znany z czerwonych rogatywek z pawimi piórami i barwnych wstążek strój krakowski kojarzy się z dostojnością i elegancją. Kaftany dekorowano mosiężnymi guziczkami i czerwonymi lub zielonymi chwostami. Czarne buty z szerokimi cholewami, kobiece koszule z kołnierzykami i bogato zdobione koralikami gorsety to charakterystyczne elementy ubioru mieszkańców małopolskich wsi. Zielone, niebieskie bądź czerwone spódnice były zazwyczaj gęsto pokryte kwiatami. Motywy krakowskie więc pełne są kwiatów, liści i złotych kłosów. Często ukazywane są całe bukiety. Zdecydowanie dominują czerwone, zielone i niebieskie kolory przedstawiane na ciemnym lub czarnym tle.