Zapusty
Zapusty, to dawna polska nazwa karnawału. Był to czas, kiedy ucztowano hucznie, wśród wielu śpiewów i tańców. Karnawał trwał od Nowego Roku lub czasami Święta Trzech Króli i kończył się w Środę Popielcową, która jednocześnie rozpoczynała wielki post. Niektórzy redukowali ten okres na tydzień przed Popielcem, a nawet czasami do ostatnich pełnych 3 dni intensywnej zabawy.
Karnawał – mięsopust
Słowo „karnawał” wywodzi się od włoskiego słowa carnevale oraz łacińskiego: carnem levāre (dosłownie oznacza „usuwać mięso”). W Polsce często stosowaną nazwą był mięsopust. Chodzi o to, że wraz z karnawałem ludzie żegnali się z potrawami mięsnymi i tym samym wkraczali w czas wielkiego postu. Karnawał od zawsze związany był z tańcem, ponieważ wierzono, że jeśli będzie się wysoko podskakiwać, podczas uroczystych zabaw, to zboże i plony będą urodzajne. W okresie karnawału rozgrywały się uliczne bale przebierańców, tańczono, ucztowano i wyprawiano huczne zabawy. Świętowali wszyscy. Często międzysąsiedzkie zebrania przeistaczały się w obżarstwo i pijaństwo. Według tradycja organizowano wtedy kuligi, na których jeżdżono od domu do domu – miało być głośno, radośnie i z rozmachem.
Tłusty czwartek
W ostatni czwartek karnawału gromadzono się przy wspólnym stole i konsumowano mięso, które było wcześniej przygotowywane na wiele sposobów. Często spożywano dziczyznę, drób, a także mięso zwierząt hodowlanych. Ważne było to, by było ono tłuste – stąd nazwa tłusty czwartek. Ten dzień był początkiem ostatniego tygodnia karnawału, podczas którego spożywano tylko tłuste potrawy. Współcześnie dzień tłustego czwartku kojarzy się głównie z konsumowaniem pączków o różnorakich smakach – od słodkich marmolad po czekolady i budynie. Nie można zapomnieć o faworkach, które pospolicie nazywa się chrustem.
Karnawał na świecie
Obecnie, tak jak i dawniej, karnawał to tańce i huczna impreza. Na świecie najbardziej znanym karnawałem jest ten w Rio de Janeiro w Brazylii. Szkoły tańca samby przygotowują cały rok piękne stroje, żeby zaprezentować się na „sambodromie”. Oczywiście oprócz Brazylii karnawały odbywają się w innych miejscach. Znane są również karnawały w Wenecji czy Londynie lub Nowym Orleanie – nazywanym Mardi Gras („tłusty wtorek”).