Strój

Strój

Strój krzczonowski damski

Składa się z lnianej, wybielanej bluzki, zdobionej wykładanym kołnierzem z naszytym na nim haftem w kolorze czarno-czerwonym, a później również niebieskim i żółtym. Podobny haft jest również na suto marszczonym w tzw. „kule” rękawach u góry i mankietach.

Szerokie, drobno fałdowane spódnice z jednokolorowej wełny (czerwona, niebieska, zielona, żółta) u dołu obszyte są pasami czarnego aksamitu wykończonego wełnianą szczotka koloru spódnicy. Ok. 15 cm nad pasem aksamitu obszyte są gęsto wąskimi wstążkami i tasiemkami w kontrastowych kolorach ułożonych symetrycznie do środka.

Na spódnicę nakładana jest krótka (ok. 30 cm), również mocno marszczona zapaska w innym kolorze niż spódnica, ale tak samo zdobiona.

Strój lubelski damski - folklorpolski.pl
Strój krzczonowski damski

Górną część stroju stanowi (obok koszuli) mocno dopasowany gorset, szyty z czarnego welwetu i bogato zdobiony złote i srebrnym sztychem oraz kolorowymi tasiemkami. Sznurowanie gorsetu stanowią czerwone tasiemki.

Głowę dziewczęcą zdobi pół-wianek (tzw. stroik lubelski) ze sztucznych kwiatów, upinany z tyłu ponad splecionymi warkoczami. Spod stroika opadają na plecy i ramiona wyszywane w kwiaty wstążki. Dopełnieniem stroju są białe niciane lub wełniane pończochy i czarne, wysokie, sznurowane trzewiki.

Strój krzczonowski męski

Jest znacznie uboższy od kobiecego. Koszula szyta z płótna lnianego lub konopnego, związana pod szyją „feteczką”, czyli tasiemką w kolorze czerwonym, różowym lub niebieskim, jest skąpo wyszywana na mankietach, kołnierzu, a czasem u dołu.

Spodnie są koloru czarnego, dość szczupłe i wciągane w buty. Wzdłuż bocznych szwów mają naszyty czerwony wełniany sznurek.

Czarne kamizele z rzędami białych guzików obszyte są czerwoną lamówką wokół brzegów i na kołnierzu, który jest przymocowany na stałe. Oprócz kamizelek nosi się czarne, nie zapinane kaftany z „okienkami”, które mają bardzo bogato zdobiony przód.

Mankiety i talię zdobiono wstążkami, tasiemkami, pasami welwetu, srebrnym i złotym sztychem, a kołnierz i klapki wykończone są „szczoteczką”. Męski strój uzupełnia kapelusz słomiany z czarnym otokiem i bucikiem kwiatów.